Odvážny kolibrík - Zelená škola

Odvážny kolibrík

Vypočujte si príbeh o odvážnom kolibríkovi. Zatvorte oči a skúste si situáciu predstaviť.

Rozprávku nájdete narozprávanú v anglickom jazyku The Hummingbird and the Forest Fire​

Úlohy pre deti od 6 rokov

• Ako si sa počas príbehu cítil?
  • Cítil si sa aj ty niekedy ako kolibrík? Kedy to bolo? Ako si to prekonal?

Skúste v encyklopédii alebo na internete zistiť, koľko centimetrov meria kolibrík. Nájdite doma predmet, ktorý meria toľko isto ako hrdina tejto rozprávky.

Rozprávka nám neprezradí, ako to celé dopadne. Čo si myslíte vy?

• Čo sa stane s kolibríkom?
  • Čo sa stane s ostatnými zvieratami?
  • A čo les? Ako bude vyzerať o 10 rokov?

V Tibete má táto rozprávka šťastný koniec, prečítajte si, ako to celé skončilo:

V čase, keď sa tento príbeh odohráva, boli kolibríky ešte sivé a nenápadné drobné vtáčiky. Ako tak kolibrík lietal od potoka k lesu, tam a naspäť, stále dookola, pozerali sa naňho z neba anjeli, ktorí práve prelietali ponad horiaci les. „Pozrite, aký hlupáčik! Snaží sa zahasiť oheň kvapôčkami vody!” smiali sa a leteli ďalej. Iba jeden anjel sa nezasmial, chvíľu premýšľal, zvrtol sa v oblakoch a premenil sa na veľkého orla. Na svojich mohutných krídlach sa zniesol do horúceho horiaceho lesa, postavil sa kolibríkovi do cesty a hromovým hlasom zvolal:

„Choď preč, drobček! To, čo robíš, je zbytočné. Nedokážeš zachrániť celý les svojimi drobnými kvapkami vody. Odíď, kým môžeš, a zachráň sa!”

„Nepotrebujem, aby si mi dával dobré rady, mocný orol!” kričal drobný kolibrík, predierajúc sa hustým dymom. „Nepotrebujem rady, ale tvoju pomoc.”

Anjel, ktorý sa ako orol vznášal vysoko nad horiacim lesom a prestrašenými zvieratami, sa zahanbil. V srdci sa mu zrodil silný pocit – chcel byť ako drobný kolibrík a pomáhať. „Pomôžem ti,” povedal a od veľkého dojatia sa rozplakal. Anjelovi z orlích očí padali chladivé veľké slzy, dopadali na les a tam, kde sa jeho trblietavé slzy dotkli spálených stromov, začal klíčiť nový život. Zo spálenej zeme vychádzali stebielka jemnej zelenej trávy. Nad lesom zavládlo ticho a pokoj. Keď si drobný kolibrík na chvíľku sadol, aby si odpočinul, zbadal, že mu na mieste, kde sa slzy dotkli jeho spálených pierok, narástli nové mocné pierka – žlté, červené, modré… Kolibrík odrazu žiaril mnohými jasnými farbami.

Utekajúce zvieratá sa na seba udivene pozerali. Všetky boli živé a zdravé. Hore vysoko na nebi nad nimi poletoval prešťastný kolibrík, ktorý od radosti robil vo vzduchu kotrmelce. V čase, keď zvieratá stratili všetku nádej, ich odvážny kolibrík zachránil. „Hurá!” kričali všetci. „Nech žije drobný kolibrík a zázračný dážď!”

Teraz sa pozrime na skutočné udalosti, ktoré v mnohom pripomínajú tradičnú rozprávku o kolibríkovi. Prezrite si nasledujúce obrázky a skúste prerozprávať, čo sa v danej situácii udialo.

Skúste priradiť čísla k pojmom, ktoré sa k nim vzťahujú:

• ton vyzbieraného odpadu
  • týždňov upratovania
  • zapojených dobrovoľníkov
  • vyliahnutých korytnačiek
  • kilometrov dlhá pláž
  • vysadených kokosových paliem
  • rokov tu hniezdli koryntačky

A poznáte tento príbeh?

• Počuli ste o týchto dvoch príbehoch zo správ, internetu či sociálnych sietí?
  • Čo si o nich myslíte? Majú zmysel? Prečo áno? Prečo nie?
  • Viete o niekom vo vašom okolí, kto pomáha a v malom mení svoje okolie k lepšiemu?
  • Pridali by ste sa k podobnej iniciatíve, keby bola vo vašom okolí? Alebo by ste rozbehli niečo podobné sami?
  • Čo vo vašom okolí by potrebovalo zmeniť/zlepšiť? Ako by sa to dalo urobiť? Čo by bolo k tomu treba?