Hora plastov - Zelená škola

Hora plastov

ZŠ Jána Zemana, Nová Baňa

Témy

V Novej Bani sa ukázalo, že triedenie odpadu, do ktorého sa s takým nadšením pustila celá škola,  je zbytočné, lebo mesto ho nestíha spracúvať a posúvať na recykláciu. Mladí reportéri pre životné prostredie sa s kamerami a fotoaparátmi vydali na zberný dvor, kde sa im po počiatočných ťažkostiach nakoniec podarilo dostať a zistiť v čom je problém.

Problémom Novej Bane bol chýbajúci lis na stlačenie vytriedeného plastu. Dokázali tak na ďalšie spracovanie poslať iba niektoré PET fľaše. Kelímky od jogurtov aj všetko ostatné išlo do komunálu. Ďalším problémom bol nedostatok personálu, ktorý by odpad dotrieďoval.

S problémom sa žiaci vybrali za primátorom. Dozvedeli sa, že Nová Baňa vytriedi 33,18 % odpadu, ktorý však potom čakal na zbernom dvore. Vybrali sa preto na miestne zastupiteľstvo, kde poslancom prehrali video, ktoré na zbernom dvore natočili. Tí potom riaditeľa technických služieb zaviazali, aby situáciu vyriešil.

Za svoju reportérsku prácu získali žiaci aj tretie miesto v súťaži príspevkov Mladých reportérov pre životné prostredie.