Kampaň pre opeľovače - Zelená škola

Kampaň pre opeľovače

ZŠ Jána Zemana, Nová Baňa

„Ďakujeme, že používate chodník, Vaše včielky.” Transparent s týmto textom zavesili žiačky a žiaci ZŠ Jána Zemana v Novej Bani na plot pri škole.

Čítajte ďalej a dozviete prečo sa tak rozhodli urobiť.

Pri workshope v rámci projektu Voda pre našu budúcnosť sme spoločne hľadali možnosti, ako na ich školskom dvore zadržiavať vodu. Našli sme jedno ideálne miesto na zmenu režimu kosenia.

Plocha, ktorú kolégium vybralo, sa nachádza priamo za školským plotom a od budovy ju oddeľuje chodník.

Avšak, rodičia skracovali cestu do školy svojím deťom preskočeným plota, čím sa prešľapávali chodníčky.

Transparent ľudí smerujúcich do školy naviedol na chodník, navyše mali lepší pocit z toho, že pomohli opeľovačom.

Plocha zachytávala prašnosť a mala oveľa vyššiu kapacitu zadržiavať zrážky v porovnaní s vykosením trávnikom.

Ako to zakomponovať do výučby?

Vhodná kampaň a jej príprava vytvára bohatý medzi-predmetový priestor na vyučovaní v občianskej a etickej výchove, výtvarnej a technickej výchove s prepojením na biológiu, geografiu, fyziku, či chémiu a slovenský jazyk.

Ak žiakom a žiačkám vložíme do rúk zodpovednosť od začiatku po koniec kampane, môže nám vzniknúť efektívne projektové vyučovanie.

Na záver je vhodné každú kampaň zhodnotiť jej výsledky, pozitíva, čo by sme urobili nabudúce inak, aký mala dosah na širokú verejnosť a čo sa nám ňou podarilo dosiahnuť.

Navyše, je to naozaj originálny a skvelý spôsob ako informovať verejnosť.

Za podporu programu Zelená škola ďakujeme značke Finish.