Zo škôl

Keď sa človek v zime pozerá von z okna a vidí, ako v tom mrazivom počasí po vonku poskakuje sýkorka a zháňa niečo do zobáka, takmer každý z nás začne rozmýšlať, ako by jej mohol pomôcť.
Počas júna si mohli návštevníci IKEA pozrieť hneď vo vchode do obchodného domu množstvo krásnych posterov od vás, škôl. Posielali ste nám postery na tému „Ako byť expertom na životné prostredie - Zo života Zelenej školy“.
Na mnohých školách je populárne používanie vtáčích búdok a kŕmidiel pre vtáky.
Envirovýchova nie je len zber odpadkov alebo sadenie stromov. Envirovýchova sú aj aktivity, ktoré môžu vašu školu a ľudí v nej zmeniť. Prečítajte si viac v článku z Dobrej školy.
Už druhý rok spolupracujeme s časopisom Dobrá škola. Postupne pre vás uverejníme články z minulého roka.
Kto sú tí najinšpiratívnejší žiaci, učitelia a školy v prvom ročníku ceny Živel? Spoznajte finalistov ceny na tejto stránke: www.zivica.sk/zivel/finalisti.
Pre školy zapojené do tohto programu je každoročne pripravených hneď niekoľko zaujímavých aktivít. Jednou z nich je aj vlastná grantová výzva Pomáhame vyrásť. Cieľom tohtoročných projektov bolo znižovanie vplyvu škôl na životné prostredie. Podporených bolo celkovo 10 projektov, ktoré ukazujú, že chuť niečo zmeniť, množstvo nápadov a tvorivej energie sú dobrým základom k uskutočneniu pozitívnej zmeny. Radi by sme Vám ukázali, ako sa dajú robiť veľké zmeny za málo peňazí aj na našich školách.
Pozrite si úžasné video zo Žarnovice o tom ako realizovali svoj projekt pod názvom "Prírodná záhrada – zelená oáza, oáza oddychu".
Dňa 19. júna sa v priestoroch Základnej školy Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši uskutočnila verejná prezentácia a terénna obhliadka výstupov projektov Zelená oáza pri škole a Zelená oáza pri vode II. pod spoločným názvom Zelené oázy na sídlisku Podbreziny.
Základná škola na Vajanského ulici v Lučenci by mohla byť inšpiráciou pre všetkých. Okrem prvého ročníka fungovania programu Zelená škola na Slovensku sa do neho zapájajú stále.