V Zelenej škole oslavujeme Deň Zeme každý deň !

Ekologicky sa treba správať každý deň, nielen na Deň Zeme. Zelená škola prináša tri konkrétne tipy, ako môžeme znížiť svoju ekologickú stopu a byť zodpovednejší a ohľaduplnejší voči životnému prostrediu.

 

„Je tu Deň Zeme! Buďte ekologický a ušetrite s našimi tipmi ihneď!“

„Celý svet oslavuje dnes Deň Zeme.“

„Deň Zeme sa každoročne koná 22. apríla a je venovaný Zemi. Urobte tento deň niečo aj vy!“

Takéto a podobné nápisy sa objavujú každoročne v školách, na úradoch a médiách. Popri nich sa však ozývajú aj hlasy, ktoré hovoria, že je možné sa ekologicky správať každý deň a nie len 22. apríla. Pozrime sa spoločne na pár príkladov z radov škôl zapojených do medzinárodného programu Zelená škola.

1. PEŠOBUS

Do školy, či práce je možné sa dostať rôznymi formami – autom, autobusom, či vlakom. V Badíne však zaviedli niečo špeciálne, a to PešoBUS.

Toto podivné slovné spojenie v nás asi evokuje rôzne veci. Je to však veľmi jednoduché. Od marca premáva každý druhý štvrtok v mesiaci v ranných hodinách ulicami Badína a Rakytoviec školský PešoBUS, do ktorého môžu nastúpiť žiaci s rodičmi a učiteľmi a dopraviť sa spolu vlastnými nohami do školy. Vytvorená je aj linka pre malé detičky z materskej škôlky.

PešoBUS tradične premáva po vyznačenej trase, tvorenej tromi osobitnými linkami s vlastnými šoférmi – učiteľkami a okrem určených zastávok môžu do neho nastúpiť a pripojiť sa deti kdekoľvek aj po ceste jeho trasy.

„Pôvodne sme túto akciu realizovali len ako jednorazovú akciu ku Dňu Zeme. Pekne sa to však chytilo a tak sme ju zopakovali. Postupne sa z toho stala krásna tradícia, ktorá je pre nás už úplne bežná,“ hovorí koordinátorka programu Zelená škola Miriam Hudobová.

 

......pokračovanie článku a ďalšie ekotipy nájdete na našom portáli čierna labuť.