ODBORNE: Eko-logické čistenie v školách

Kto by nechcel chodiť do školy, kde je čistota a hygiena v rovnováhe s ochranou zdravia a prírody? Ak chcete mať vo svojej škole čisto a zároveň sa tam cítiť príjemne bez toho, aby vás obťažovali agresívne vône dezinfekcie, inšpirujte sa metódou eko - logického čistenia.

Prevencia nadovšetko

Najjednoduchšie riešenia sú často tie najefektívnejšie. Takže ak pred bránou školy ešte nemáte kvalitnú veľkoplošnú rohožku, rýchlo to napravte. Správne umiestnená a dostatočne veľká rohožka (každá noha by sa o ňu mala šuchnúť 2x ) zabráni prechodu až 80% nečistôt do vnútra budovy!

Samozrejmosťou je aj používanie ochranných pomôcok a pri čistení a upratovaní sú to hlavne rukavice. Výber správnej veľkosti a kvalitného materiálu, z ktorého sú rukavice vyrobené zaručí, že pokožka nepríde do priameho kontaktu s čistidlami – rovnako to platí aj pre prírodné čistidlá ako je ocot, sóda alebo citrón, ktoré tiež môžu pôsobiť dráždivo.

Ak rozumiete alchýmii čistenia, ste na dobrej ceste k dosiahnutia hygienickej čistoty bez väčšej námahy a pritom veľmi šetrne. Čistenie je totiž založené na súhre viacerých pôsobiacich faktorov – teploty, času pôsobenia, mechanických pomôcok a čistidla. Správne použitie prvých troch faktorov môže výrazne znížiť spotrebu štvrtého faktora - čistidla.

Ak zvýšime teplotu (vody) alebo predĺžime čas pôsobenia prostriedku, znížime tým potrebu použitia veľkého množstva čistidla rovnako ako aj mechanické drhnutie či kefovanie.

 

Nezmyslená dezinfekcia

Neverme reklamám, ktoré nás presviedčajú, že len závan dezinfekčného prostriedku je znamením dokonalej čistoty. Nezmyselná dezinfekcia síce zničí baktérie a choroboplodné zárodky, ale za obeť padnú aj tie baktérie, ktoré sú pre nás ľudí užitočné. Takto neustále oslabujeme náš imunitný systém a obeťami tejto chemickej vojny sa stávame hlavne my sami.

Škola nie je operačná sála, a preto tu dezinfekcia nie je ani potrebná ani zmysluplná.Hygienická čistota sa dá dosiahnuť aj pri bežnom upratovaní a čistení bez použitia dezinfekčných prostriedkov. Tie by sa mali používať iba na výslovný príkaz hygienika či lekára v prípade karanténnych opatrení.

Vyhýbajme sa agresívnym čistiacim prostriedkom s obsahom chlóru alebo s nápismi „antibakteriálny“, „dezinfekčný“ či „baktericíd“.

 

Nebezpečné vône

V prostredí školy by sme sa mali úplne vyhýbať produktom na osviežovanie vzduchu. Vonné gély, spreje, wc mydielka, extrakty alebo tekutiny na odparovanie u citlivých osôb môžu vyvolať pri vdýchnutí problémy, hlavne u alergikov. Ale aj úplne zdravé osoby môžu na syntetické vône reagovať bolesťami hlavy alebo podráždenosťou, či poruchami pozornosti.

 

Ak je to nevyhnutné, použime na osvieženie vzduchu radšej prírodné éterické oleje alebo sušené bylinky (levanduľa, medovka).

 

Správne dávkovanie

Ak chcete čistiť eko – logicky a efektívne, zamerajte sa aj na dávkovanie čistidiel. Správne dávkovanie má nielen ekonomické výhody, ale šetrí aj životné prostredie. Pri dávkovaní by sme sa mali riadiť heslom „Len toľko, koľko je naozaj potrebné a tak málo ako sa len dá.“ Pretože nič nemôže byť čistejšie ako čisté, aj keby sme použili väčšie množstvo čistidla.

Pri dávkovaní sa riaďme pokynmi výrobcu na obale čistidla – vo väčšine prípadov však stačia 2/3 odporúčanej dávky na dosiahnutie rovnakého výsledku. Pomocou cieleného dávkovania sa dá ušetriť až 1/2 bežnej spotreby čistidla!

Používajme dávkovacie pomôcky (dávkovacie fľaše s rozstrekovačom, pumpy, poháriky) a nikdy nedávkujme len tak od oka!

 

Pomocníci pri čistení

Pri čistení nám pomáhajú dva druhy čistiacich pomocníkov – mechanickí a chemickí. K mechanickým patria rohožky, špongie, drôtenky, kefy, utierky, handry, gumený zvon, stierky, metly, mopy alebo vysávač. Na upratovanie si vždy vyberajme kvalitných pomocníkov, aj keď sú drahší. Určite sa osvedčia moderné technológie na princípe mikrofázy (utierky, ploché mopy), ktoré ušetria nielen vašu námahu pri čistení, ale čistia efektívne aj bez použitia chemikálii – často postačí len čistá voda!

 

Chemickými prostriedkami sú všetky čistidlá, aj keď environmentálne prijateľné sú len máloktoré – patria sem hlavne produkty s certifikovanými eko-značkami alebo tie s obsahom látok nepoškodzujúcich životné prostredie. Priateľské k zdraviu a prírode sú aj ocot, sóda bikarbóna, citrónová šťava, mydlový prášok, jadrové mydlo, bórax, špeciálne baktérie na odtoky a žumpy a podobne.

Všetky chemické čistiace prostriedky, i keď sú priateľské k prírode, používajme v rozumnom množstve. To, že sú „eko“ neznamená, že ich treba použiť trikrát toľko.

 

Zodpovedný výber

Naše skúsenosti s eko-čistením v školách a úradných budovách hovoria napr. o 

  • zlepšení zdravotného stavu upratovacieho personálu,
  • zvýšení celkového komfortu v budove,
  • zvýšení prevencie vzniku znečistenia alebo
  • znížení spotreby čistidiel až o 30%.

Ak sa teda rozhodnete pre eko – logické čistenie vo vašej škole, držíme vám palce! Vaše rozhodnutie je prejavom moderného a zodpovedného prístupu, ktorý sa iste odzrkadlí v podobe zdravšieho a príjemnejšieho prostredia vašej školy!

 

 Autor: Ivana Polačková, koordinátorka projektu Záhrada, ktorá učí