Naučte sa viac o etike médií v novom e-learningu!

Koncom marca 2015 otriasla svetom správa o havárií osobného lietadla vo francúzskych Alpách so 150 ľuďmi na palube. O týždeň neskôr v Keni zaútočila na školský internát teroristická organizácia Šabáb, pričom na základe vierovyznania na mieste zavraždila 148 študentov. Kým o prvej udalosti sa dodnes vedú polemiky, poznáme meno zodpovedného pilota, jeho psychický stav aj osobný život, o detailoch tej druhej vieme podstatne menej a dnes by sme sa na túto udalosť zo začiatku apríla ťažšie rozpamätávali.

Hovorí sa, že svet je globálna dedina. Je to ale skutočne tak? Ako vnímame ekonomicky rozvojové krajiny a ľudí z iných kútov sveta? Odkiaľ sa berú  naše predsudky, presvedčenia, postoje či strach z neznámeho? A akú úlohu pri zobrazovaní sveta zohrávajú média?

Vďaka vzdelávaciemu e-learningu „Etika médií v globálnom vzdelávaní“, ktorý vznikol v rámci projektu „Globálne vzdelávanie v súvislostiach“ v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene, získate viac, ako len odpovede na tieto otázky. Dozviete sa prečo sú príbehy z rôznych krajín pre nás dôležité, aká pomoc už nie je pomocou a prečo pri nej občas viac ako inde platí české porekadlo „Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami“.

E-learning pre vás pripravilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica v spolupráci s Andrejom Návojským z Nadácie Milana Šimečku, ktorý sa dlhodobo venuje téme objektívneho zobrazovania ekonomicky rozvojových krajín. Prostredníctvom cielených úloh sa dostanete od školských učebníc, cez reklamné spoty a kontroverzné kampane niektorých organizácií k etickým princípom zverejňovania obrazového materiálu a informovania o ekonomicky rozvojových krajinách. E-learning je určený predovšetkým učiteľom základných a stredných škôl, využiteľný na hodinách etickej, občianskej, mediálne a globálnej výchovy. Cieľovou skupinou sú študenti, pedagógovia základných a stredných škôl a tiež každý, kto chce vnímať svet vlastnými očami. Nájdete ho na internetovej stránke Sokratovho inštitútu http://www.sokratovinstitut.sk/e-learning/files/ vďaka finančnej podpore Slovak Aid.

Autorka: Zuzana Dovalová, dovalova@zivica.sk, koordinátorka projektu Globálne vzdelávanie v súvislostiach