Slávnostnej certifikácie sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska

5. októbra sa v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene stretlo vyše 300 žiakov, učiteľov a riaditeľov škôl z celého Slovenska, aby si slávnostne prevzali medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Odovzdávania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Vlajku a certifikát programu Zelená škola získalo 110 aktívnych škôl, ktoré počas uplynulých dvoch rokov realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Ich cieľom bolo rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavejšie formy vyučovania a znížiť vplyv školy na životné prostredie. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 62 krajinách sveta.

Zelená škola je funkčným nástrojom pre zmenu školstva zdola. Naše školy chránia životné prostredie, vzdelávajú v environmentálnych témach a zároveň zlepšujú vzájomné vzťahy, posilňujú zodpovednosť a tvorivosť svojich žiakov,"  konštatuje manažér programu Zelená škola Juraj Oravec.

Oceňovania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý žiakom a učiteľom odkázal, že práve školy a učitelia sú tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vytvára v mladej generácii vzťah k životnému prostrediu a formuje ich do budúcnosti.

Popularita Zelenej školy na Slovensku rastie. "V roku 2004 sme začínali s 8 školami, dnes ich je zapojených 321," dodáva Juraj Oravec. Zároveň s certifikátmi Zelenej školy sa odovzdávali aj ocenenia projektu Jedlá zmena, ktorý žiakov vzdeláva o zodpovednej spotrebe potravín a prináša im vhľad na ich environmentálny a sociálny dopad.

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň viac ako 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku zapojených do programu 321 škôl. Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Generálnym partnerom programu je ZSE, partnermi programu sú DM drogerie markt a Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Zoznam ocenených škôl nájdtete tu.

Všetky fotografie zo slávnostnej certifikácie dodáme zúčastneným školám čoskoro.