Výstupy z tretieho regionálneho seminára

Spoločne sme absolvovali tretie regionálne učiteľské a žiacke semináre zamerané na predstavenie novej témy - Potraviny. Ďakujeme všetkým  za účasť a príjemnú atmosféru a tiež ďakujeme všetkým školám, ktoré sa s nami podelili o svoje skúsenosti a zážitky v projekte Jedlá zmena.

 

Tretie regionálne semináre boli zamerané na predstavenie siedmej témy, ktorú Zelená škola otvára budúci školský rok a síce - Potraviny. Vychádzame pri tom z úspešného projektu Jedlá zmena ktorým si za dva roky prešlo a stále ešte prechádza 60 škôl zapojených do programu Zelená škola. Jedlá zmena mala dobré ohlasy od zainteresovaných a keďže tému potravín a ich environmentálny, etický a ekonomický rozmer považujeme za veľmi dôležitý a aktuálny, rozhodli sme sa projekt preniesť do bežného prostredia našich škôl. 

 

Prostredníctvom kvízu sme sa oboznamovali s príbehom potravín a dozvedeli sa veľa nových informácií, ktoré podľa Vašich slov boli častokrát prekvapujúce a nie veľmi veselé. Odhaľovali sme pozadie potravín od procesu pestovania, cez dovoz a uskladňovanie, plytvanie až po samotnú spotrebu. Ak by ste chceli podobný kvíz zopakovať aj u Vás na škole, ponúkame Vám ho v prílohe.

pozn. po otvorení kvízu neposúvajte sleidy šípkou, treba na vybrané otázky klikať myšou, na výber možností kliknite na ruku v pravom hornom rohu, na ukázanie správnej odpovede kliknite na slimáka a pre návrat do otázok kliknite na slniečko.

 

So žiakmi sme prostredníctvom príbehu jedného banánu hovorili o ne/spravodlivosti v potravinovom trhu. Zisťovali sme, ako sa banány pestujú, kto sa skrýva za všetkými procesmi a ako sú týto ľudia finančne ohodnotení. Zistili sme, že tieto podmienky sú len málokedy naozaj férové a že byť takým pracovníkom na banánovej platnáži je naozaj náročné a častokrát aj život-ohrozujúce. Cena, ktorú za takúto prácu robotníci a ich rodiny platia, je naozaj privysoká. 

 

V infobloku sme Vám povedali o najbližších dôležitých termínoch, schvaľovaní EAPu, hodnotení, ďalších novinkách a našich projektoch a tiež o Dňoch Zelených škôl, ktorým sme sa následovne venovali prostredníctvom ďalšej prezentácie s príkladmi aktivít. Obe ppt prezentácie ponúkame v prílohe. 

 

Po seminároch Vám bol zaslaný dotazník so spätnou väzbou. Ak ste ho ešte nevyplnili a radi by ste nám povedali, ako sa Vám seminár páčil, dotazník môžete vyplniť TU. Za Vaše odpovede veľmi ďakujeme.

 

 

PrílohaVeľkosť
PDF icon infoblok_rs3_2017.pdf1.87 MB
PDF icon dzs_pptx.pdf948.05 KB
Office presentation icon kviz_potraviny.ppt1.45 MB
PDF icon kviz_odpovede.pdf199.5 KB