Na Deň Zeme chcú školy meniť svet

Zóna bez peňazí na námestí, ochutnávka lokálnych potravín, vedecký jarmok o energii okolo nás, vyučovanie bez elektroniky, pešibus, komunitný akčný deň. Tieto a mnohé iné aktivity bude počas 22. apríla, Dňa Zeme, robiť viac  ako 15 000 žiakov, učiteľov a rodičov na 81 školách (ich zoznam viď nižšie) na celom Slovensku.  

Deň Zeme oslavujú 22. apríla 2016 školy zapojené v medzinárodnom programe Zelená škola. Počas tohto dňa, ktorý je prepojený aj s Dňom Zelených škôl, sa žiaci a učitelia venujú netradičným a užitočným aktivitám, ktoré majú prepojenie s environmentálnymi témami.

„Dni Zelených škôl sú pre nás priestorom ako ukázať "svetu" tie úžasné veci čo školy robia počas celého roka. Práve obdobie okolo dňa Zeme je priestorom ako ukázať, že Deň Zeme je na našich školách každý deň. Veľmi si vážime, čo všetko školy robia a ukazujú tak, že životné prostredie im nie je ľahostajné. Pre mňa je najkrajšie na týchto aktivitách to, že ich robia mladí ľudia spoločne s učiteľmi a sú tak sami tvorcami svojho prostredia,“ pozýva Miroslava Piláriková, manažérka programu Zelená škola.

Školu vo svojom okolí, ktorá sa zapája do Dňa Zelených škôl, nájdete na http://www.zelenaskola.sk/files/zoznam_zapojenych_skol_dzs_2016.pdf. Environmentálnym aktivitám škôl je venovaný nielen 22. apríl, ale celé obdobie od 18. do 22. apríla 2016

Na minuloročný Deň Zelených škôl spomína Marika Balúšiková, učiteľka z Novej Bošáce: „Ešte by sa dalo mnoho napísať o dni, v ktorom sa diali veci nevídané, užitočné, zábavné a také odlišné  od bežného kolobehu vyučovacích hodín. Netušili sme pritom, ako sa to dotkne ná s- učiteľov. Stráviť s deťmi deň vonku na vzduchu a vidieť ich nadšenie, bez strachu zo skúšania a písomiek – to je najväčšia inšpirácia pre nás samých.“ Na základnej škole v Novej Bošáci vyrobili minulý rok solárny varič a celá škola zavádzala do praxe úspory energie.

Aktivity majú veľký úspech u žiakov aj u rodičov. „Za posledné roky, odkedy organizujeme DZŠ a oslavu Dňa Zeme, okolité materské školy a rodičia sa veľmi tešia na deň, kedy nás prídu navštíviť a zúčastnia sa na zaujímavých aktivitách, ktoré pre ne pripravujeme,“ vyjadrila sa Eva Hudáková z Materskej školy s vyučovacím jazykom maďarským-Óvoda, Moladava nad Bodvou.

Viac informácií:  Miroslava Piláriková (manažér programu), tel.: 0917 909 864, e-mail: pilarikova@zivica.sk

Zoznam miest a obcí, kde sa uskutočnia akcie
(Kompletný zoznam aktivít a škôl zapojených do „Dňa Zelených škôl“ nájdete na: http://www.zelenaskola.sk/files/zoznam_zapojenych_skol_dzs_2016.pdf)

PrílohaVeľkosť
PDF icon zoznam_zapojenych_skol_dzs_2016.pdf492.5 KB